Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

O. Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskola

   
 
 
 
6. -7. klašu ekskursija uz Kuldīgu
  29. maijā iniciatīvas "LATVIJAS SKOLAS SOMA "  ietvaros 6.-7.klsāsu skolēni apmeklēja Kuldīgas vecpilsētu, izzinot tās arhitektūru un apmeklēja pilsētas restaurācijas darbnīcu.
 
 
 
 
2. klašu ekskursija uz Tērvetes dabas parku
9.maijā projekta “Skolas soma” ietvaros 2. b un 2. c klases skolēni apmeklēja Tērvetes dabas parku, kurā piedalījās Zaļās klases vides nodarbībā. Tika izzināti un pētīti raksturīgākie Latvijas augi un  dzīvnieki mežā. Bija interesanti apskatīt dzīvnieku izbāzeņus un galvaskausus. Bērni bija pārsteigti par to, kādā veidā nosaka koku vecumu.  Iepazina dažādu dzīvnieku pēdas un mācījās paši tās atpazīt. Braucām ar zaļo bānīti, ciemojāmies Rūķu pilsētā un baudījām atpūtu rotaļu laukumā. Paldies par iespēju gūt jaunas zināšanas un pieredzi, darbojoties dabā! Mums visiem šī diena bija vērtīga un ļoti patika.
 
  2.b un 2.c klases skolēni un skolotājas.  
 
 
  1. klašu ekskursija uz Līgatnes dabas takām  
 

Mērķis: Sekmēt skolēnu interesi un zināšanas par Latvijā dzīvojošo zīdītājdzīvnieku sugām un dabu.


Uzdevumi:
1. Veicināt izziņas interesi par dzīvnieku daudzveidību, to dzīvesveidu.
2. Attīstīt vērošanas prasmi, meklējot interesanto, savdabīgo un saudzējamo dabā.
3. Veidot skolēnos savstarpēju sadarbību, esot kolektīvā.


Tēma: Latvijas zīdītājdzīvnieku dzīvesveids pavasarī.
Pirmo klašu ekskursija uz Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takām sadarbībā ar programmu “Skolas soma” deva iespēju skolēniem ieskatīties un pilnveidot zināšanas par Latvijā mītošām zīdītājdzīvnieku sugām. Tika aplūkotas vairāk kā 10 dzīvnieku sugas.
Gides pavadībā tika sniegta informācija par dzīvnieku dzīvesveidu, raksturīgākajām īpašībām, pielāgošanos laikapstākļiem. Pētīta un vērota apkārtne, koki, akmeņi. Bērni ieklausījās putnu dziesmās un spirgtajā dabā. Ekskursijas laikā tika izstaigātas dabas takas aptuveni 5km garumā, vēroti dzīvnieki, to mājvietas, paradumi.
Skolēni varēja aplūkot jaunpiedzimušos mežacūkas mazuļus, kas šajā pavasara laikā bija ļoti aktīvi. Lāčus, kas gozējās pusdienu saulē, pūces, ūpjus u.c.
Bērniem tika piedāvāta arī iespēja uzkāpt 22 metrus augstajā skatu tornī, rotaļāties spēļu laukumiņā un baudīt līdz paņemtās maizītes piknikā, svaigā gaisā, meža ielokā.
Bērniem vislabāk patika vērot dzīvniekus, to mazuļus, aktīvo vāveri un lapsu. Vairāki bērni bija redzējuši mazu zalktīti. Patiesi sajūsmināti bija par iespēju uzkāpt augstajā skatu tornī un kopīgu klases pikniku.
Redzēto un justo skolēni atspoguļoja savos zīmējumos. Skat. pielikumā!

 
 
 
 

Projekta-"Latvijas skolas soma" ietvaros 3. un 4. klases apmeklēja Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu.

Tēma-"Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā."

Skolēni tika iepazīstināti ar dzīvniekiem, kuri ir attēloti daudzos Latvijas pilsētu ģerboņos.

Skolēniem ļoti patika ekskursija, pētnieciskās aktivitātes un darbības, kuras rosināja kopīgi meklēt Latvijas kartē novadu un pilsētu, kuras ģerbonī ir redzamais dzīvnieks.

 
 
 
 
Ekskursija uz Rīgas Motormuzeju

Šajā mācību pusgadā piektajām un sestajām klasēm bija iespēja izmantot projekta “Skolas soma” piedāvāto iespēju apmeklēt Rīgas Motormuzeju. Muzeja apmeklējums tika sadalīts divās dienās – piektajām un sestajām klasēm attiecīgi 9. un 11.aprīlī.

Skolotājiem vēl gana nesenā atmiņā muzejs pirms rekonstrukcijas un iespēja salīdzināt paveikto tās ietvaros un uzlabojumu krāšņo spektru, taču bērniem – iepazīšanās vai atkalredzēšanās ar mūsdienīgu un uz modernu auditoriju vērstu muzeju par auto vēsturi.
Kā jau uz modernizāciju un interaktivitāti tendēts jebkas, kas tiek atjaunots, arī šis muzejs vilina ar eklektiku - plašām, modernām telpām, tehnoloģijām un noformējumu kā arī ar vēsturiskiem retro auto vienuviet.
Aptaujājot uz muzeju devušos skolēnus secināms, cik būtisks ir bijis interesantais gidu stāstījums, iesaistīšana dažādās darbībās, bet kā lielākais prieks – iespēja aiztikt, darboties, izmantot tehnoloģijas.
Viennozīmīgi lielāko sajūsmu raisīja apaļais krēsls, kas simulē motora darbības skaņas un izjūtas uz tā apsēžoties, ko rada pagājušā gadsimta 30. gadu kalnu sacīkšu automobilis Auto Union V16. Šis auto simbolizē dižo “Sudraba bultu” laikmetu pasaules autobūves vēsturē un reiz deva spēcīgu impulsu Rīgas Motormuzeja izveidei.
Tāpat neviltotu prieku radīja arī autobuss pagrabstāvā ar iespēju tajā sēdēt un priekšējā vējstiklā vērot video, kas imitē braucienu šajā autobusā uz kāzām.
Bērni ekskursiju uz Motormuzeju atzina par gana noderīgu kā mācību kontekstā (vēsture, ģeogrāfija, sociālās zinības), tā arī interaktīvi izklaidējošā ziņā.
Antra Pudāne
Latviešu valodas un literatūras skolotāja,
6.a klases audzinātāja
 
 
 
 
Skolas soma –“ Uz Rotko mākslas centru Daugavpilī.”

Mērķis – iepazīstināt O.Kalpaka Rīgas tautas daiļamatu pamatskolas izglītojamos ,  7. – 9. klašu skolēnus ar mākslinieka  Marka Rotko personību, gleznu reprodukcijām un oriģināldarbiem, papildinot to ar dažādu jauno mākslinieku – gleznotāju un keramiķu, kā arī ar latviešu vecākās paaudzes mākslinieku – Intas Celmiņas un Eduarda Grūbes pēdējās desmitgades radošo veikumu un izzinošu vēsturiskā cietokšņa apskati.

Izglītojamiem ,  7. – 9. klašu skolēniem uzdevums bija materiālu vākšana – 10 – 15 fotografēti attēli  Marka Rotko centrā un vēsturiskā cietokšņa apkārtnē. Šos attēlus izmantot par pamatu vizuālās mākslas stundās, veidot noskaņu darbus – iespaidojoties no mākslinieku darbiem, vēsturiskā cietokšņa ainavas vai detaļām.
Ekskursijas gidu vadībā bija izzinošas un saistošas. (Vienīgi, iepazīstinot skolēnus ar pārējo mākslinieku darbu izstādēm, laika bija par maz, lai tos nopietnāk izpētītu) .
Brauciens uz Daugavpili bija ļoti skaists – izbaudījām Latvijas skaisto, smalki tonālo, latviešu vecmeistaru Vilhelma Purvīša un Jaņa Rozentāla gleznoto ainavu motīvu noskaņas, kuras precīzi atspoguļoja Latvijas  agrā pavasara  gaismu, atspīdumus, tonālo gammu, mirdzumu, ritmus, faktūras. Saules apspīdētā Latvijas ainava radīja viegluma sajūtu kā no strauta izdzerta vēsa ūdens malku.

 
 
 
 

Pateicoties projektam "Latvijas skolas soma", tika atmaksāti transporta izdevumi, lai mūsu skolas 8.-9.klašu skolēni varētu nokļūt un aktīvi piedalīties Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonda rīkotajā pasākumā - "20.Karoga svētki", kas notika 14. un 15.septembrī Oskara Kalpaka dzimtas mājās Ošupes pagasta Liepsalās. Tika apmeklēta arī Visagala kapsēta ,kur skolēni godināja Oskaru Kalpaku.
 
 
 
 

 

4., 5. un 9.oktobrī visiem mūsu skolas skolēniem tika dota iespēja iepazīties ar Latvijas kultūras un vēstures mantojumu- Rundāles pili.
Rundāles pils dārzā skolēniem notika plenērs. Skolēni savos darbos attēloja Rundāles pili un dārzu.
Transporta izdevumus sedza projekts - “Latvijas skolas soma”.
 
 
 
 

 

7., 8. novembrī 2.b un 2.c klases skolēni projekta ,,Latvijas skolas soma'' ietvaros apmeklēja nodarbības Latvijas Dabas muzejā par āpsi, Sauli un Zemi, noskaidroja, kas ir muzejs.
Nodarbības bija aizraujošas un interesantas bērniem. Viņi varēja praktiski darboties un izzināt apkārtējo pasauli, iegūt jaunu informāciju un pieredzi.

       2.b  klases audzinātāja Laila Preise un 2.c klases audzinātāja Kristīne Gulbe

"Paldies! Latvijas Dabas muzejs ir izveidojis vērtīgu muzejpedagoģisko nodarbību skolēniem, kurā bija iespēja uzzināt par to, kas vispār ir muzejs, kāpēc tāds vajadzīgs un pildīt dažādus interaktīvus uzdevumus. Tā bija noderīga pieredze gan skolēniem, gan skolotājiem, uzdevumi bija interesanti, ievērību izpelnījās 350 milj. gadu vecās fosilijas, kas atrastas tepat Latvijā. Bija aizraujoši klausīties nodarbības vadītājas stāstījumu, kā arī iespēja bērniem radoši darboties, ņemt rokās dažādus materiālus, sagrupēt un izveidot savu versiju par to, kādiem eksponātiem muzejā būtu jāatrodas. Šādi uzdevumi ir lielisks veids, kā veicināt interesi par muzeja darbību un rosināt vēlmi nākt atkal, lai uzzinātu vēl daudz ko jaunu! "

O.Kalpaka RTDP praktikante -
Laura Juhansone - Daugule
Latvijas Universitātes, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes, II kursa studente

 
 
 
 
13.novembrī, Patriotu nedēļā, gaidot Latvijas simtgadi, skolā uzstājās vīru kopa “Vilki”, kas ar savu iedvesmojošo priekšnesumu dziļi aizkustināja skolēnus. Koncerta izdevumus sedza projekts “Latvijas skolas soma”.